Films

THE COFFEE SHOP
June 10, 2020  -  6:30pm - 9pm
 

OPENING PERFORMANCE - Zamani Folade

“Be Hold” - 1:32mins - Gilnaz Arzpeyma

Synopsis:

Performances of two contemporary dancers are juxtaposed

and reassembled in a frame by frame investigation of

one’s self-perception of attraction and repulsion. (Canada)

"Gay as in Happy: A Queer Anti-Tradegy” - 3:22mins - Jordana Valerie Allen - Shim

Synopsis:

An experimental autoethnographical documentary about queer joy, resistance, and resilience in the face of abuse, trauma, and transphobia. (Canada)

"Our Dance of Revolution” - 1hr42mins - Phillip Pike

The black gay and lesbian population in Toronto faces hardships and adversity while rising up to become a vibrant part of the community. (Canada)

June 11, 2020  -  6:30pm - 9pm
June 12, 2020  -  6:30pm - 9pm

OPENING PERFORMANCE: Charity Stairs

OPENING PERFORMANCE: Mariah Pelley-Smith

“Family Over Fame” - 5:52mins - Israel Ekanem (Canada)

“A Perfect Drawing - 7:11mins - Suzhen Williams (Australia)

“Zamani” - 8:30 - Erica Meus-Saunders (Canada)

“Zoo” - 10mins - Will Niava (Canada)

“Showstopper” - 12mins - Jacquile Kambo (Canada)

“Dia de La Carpas” - 14:42mins - Joao Dall’Stella (United States)

“Zahra and the Oil man” - 20mins - Yucef Mayes (United States)

“RDS vs”- 22mins - Rodney Smalls - Race Relations Federation (Canada)

 

Audience choice award ballot (during the Q&A)

Q & A with filmmakers 

June 13, 2020  -  6:30pm - 9pm

OPENING PERFORMANCE - Mark Flowerdew

20 Nawales” - 1:10mins - Stacey Gomez (Canada)

“The Art Within the Conflict” - 5mins - Freddie Logan (United Kingdom)

“Threnody” - 8:33mins - Israel Ekanem (Canada)

“Llamada” - 9mins - Muhammad Pirzada (Canada)

“MLK Jr. Blvd.” - 10:50 mins - Kareem McMichael  (United States)

“Don’t Ever Change” - 11mins - Precious Stone (United States)

“Secreto” - 11:50mins - Valerie Gervais-Lillo (Canada)

“Talamanca” - 22:42mins - Davide Marino (United Kingdom)

 

Audience choice award ballot (during the Q&A)

Q & A with filmmakers 

Music Video Category -

“Westbound/Eastbound” - 4:55mins - Rohan Bader (Canada)

“Pay it Forward” - 4:46 - Evan Elliot, Lance Sampson (Canada)

“Feels Feelings” - 4:43mins - Israel Ekanem (Canada)

“The Flame You keep” - 5mins - Andres Useche (United States)

“Naturalment Cai” - 3:40 - Gabriel Novis, Pablo Aguiar (Brazil)

"Outside" - 3mins - Zamani Folade

“Something’s Gotta Give - (Corey Writes)” - 5mins - Keke Beatz, Shawntay Rose (Canada)


 

Animation Category - 

 

“Be Hold” - 1:32mins - Gilnaz Arzpeyma (Canada)

“The Birds” - 4:35mins - Joe Chang (Canada)

“24” - 2:40mins - Brian Yulo Ng (United States)

“100% Girl” - 3:09mins - Chen Liangyu (Taiwan)

“My Special Dance Teacher” - 2:53 mins - Peony Yip (Hong Kong)

Films -

“In Loving Memory” - 15mins - Mayumi Yoshida, Diane Bang (Canada)

“Glory Goal” - 21:33mins - Serville Poblete  (Canada)

Audience choice award ballot (during the Q&A)

Q & A with filmmakers 

June 14, 2020  -  6:30pm - 9pm

OPENING PERFORMANCE - Maggie Burton & Chris McGee

"Along the Water's Edge” - 2:53mins - Jonathan Elliot (Canada)

“Self Portrait” - 2:54mins - Elana Emer (Canada)

“Wanna Be” - 3mins - Israel Ekanem, John O'Brien (Canada)

“Hard Shadow” - 3:20mins - Neda Khanifar (Islamic Republic of Iran)

“Even in The Silence” - 3:34mins - Jonathan Elliot (Canada)

"Soul Food Sundays" - 5mins - Bernadette Hamilton-Reid (Canada)

“Dear Tyler Perry” - 6:25mins - Shanea Strachan, Jason Smith (Bahamas)

The Requiem” - 7:42mins - Peter Wang (Canada)

“Kopitiam” - 9mins - Sancheev Ravichandran (United States)

“Ayiti: The Awakening” - 26mins -  Sage Love (United States)


 

Audience choice award ballot (during the Q&A)

Q & A with filmmakers 

OPENING PERFORMANCE: MAHLIA SMITH